wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaNauka gry na instrumencie wpływa na naszą inteligencję

Nauka gry na instrumencie wpływa na naszą inteligencję

Czy muzyka łagodzi obyczaje? Z pewnością tak! Muzyka wpływa na nasz nastrój, wycisza nas, pozwala zebrać myśli ale też wpływa na nasz rozwój intelektualny i inteligencję. Lekarze pediatrzy zalecają matkom w ciąży słuchanie muzyki klasycznej, która podobno wpływa na lepszy rozwój płodu.

Dzieci umuzykalnione, które od najmłodszych lat mają kontakt z muzyką i grają na instrumentach szybciej się uczą, są bardziej wrażliwe i kreatywne a przy tym bardziej skoncentrowane na osiągnięciu zamierzonego celu. Dziecko od młodzieńczych lat kształtuje więc swoje umiejętności miękkie – niezwykle cenne i poszukiwane na rynku pracy.

Nauka gry na instrumencie wpływa również na poprawę motoryki i sprawności ruchowej dziecka. I tak gra na skrzypcach, flecie czy fortepianie jest dobrym ćwiczeniem dla dłoni. Dzieci mogą potraktować naukę gry na instrumencie jako rodzaj fizykoterapii przy drobnych urazach kończyn górnych.

Jak rozpoznać czy Twoje dziecko jest umuzykalnione? Przede wszystkim ważne są długotrwałe obserwacje dziecka. Zwykle dzieci zainteresowane muzyką chętniej niż ich rówieśnicy podśpiewują sobie różne piosenki pod nosem. Zdarza się, że przy śpiewaniu klaszczą, podskakują w rytmie muzyki czy też tańczą. Jeżeli więc zauważyłeś naturalne predyspozycje muzyczne u swojego dziecka (dobry słuch, poczucie rytmu, czyste intonowanie dźwięków) koniecznie zapisz je na lekcje gry na instrumencie. Resztą edukacji muzycznej zajmie się nauczyciel.

Granie na instrumencie wymaga sporej dozy cierpliwości i systematyczności. Ważne jest by nie poddawać się, wspierać dziecko i dopingować je na każdym etapie nauki.

Co się czyta