wtorek, 25 czerwca, 2024

Nauka drogą do kariery

Kiedy dojrzały człowiek zaczyna analizować swoje życie, bardzo często dochodzi do wniosku, że popełnił wiele błędów i mógł tym życiem zupełnie inaczej pokierować. Z reguły wtedy szuka winnych poza sobą, obarczając winą rodziców, koleje losu, innych ludzi itp. Niejednokrotnie zresztą dochodzi do wniosku, że podstawowym elementem, który zawiódł w jego życiu, jest edukacja. Wtedy człowiek sądzi, że on sam nie ma już szans na zmianę tego stanu rzeczy i próbuje wpłynąć na swoje dzieci, by nie popełniły tych samych błędów. Marzy, że czeka je wielka kariera, która przyniesie im pieniądze i szczęście.
Jednak żeby rzeczywiście zrobić karierę, trzeba uwzględnić wiele czynników, z których chyba najważniejsza jest specjalistyczna wiedza. Trudno bowiem budować kompetencje, nie dając im solidnej podbudowy. Dlatego też dla bardzo wielu ludzi solidna edukacja ich dzieci stanowi priorytet, któremu podporządkowują większość swoich działań.
Oczywiście edukacja to nie tylko nauka i wiedza, która z niej wynika. Kompetencje, zarówno te podstawowe, jak i tzw. miękkie, można nabywać poprzez obserwację, analizę czy też praktyczną naukę zawodu. Istotne jest bowiem, by – zanim człowiek podejmie określone życiowe decyzje – wiedział, co go interesuje, co stanowi jest pasję, a także co może sprawić mu najwięcej problemów i nad czym trzeba popracować.
Oczywiście zdarza się, że kariera przychodzi sama i zupełnie znienacka, na przykład ktoś odkrywa, że zawsze lubił i umiał rysować albo nagle okazuje się, że jest wspaniałym kucharzem. Warto jednak, by nawet w przypadku pasji wiedza stanowiła element nieodzowny.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta