środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaNauczyciel w procesie edukacji

Nauczyciel w procesie edukacji

Chociaż dom powinien stanowić dla dziecka główne źródło wiedzy o świecie i zachowaniu, najczęściej wiedzę dziecko zdobywa w szkole. Ogromne znaczenie ma mądry odpowiedzialny nauczyciel- dopiero jego lekcje stanowią podstawę do kształtowania młodego człowieka.
Nauka zazwyczaj odbywa się w szkole. Dzieci zebrane w klasach realizują plan nauczania odpowiedni dopasowany do ich wieku. Początkowo lekcje odbywają się w formie zabaw- aby w ten atrakcyjny sposób przemycić wiedzę, a nauka nie zaczęła się kojarzyć z czymś nieprzyjemny. W miarę rozwoju uczniów sposób nauczania ulega zmianie- pojawiają się prace domowe, samodzielne zadania, konieczność samokształcenia i indywidualnego zdobywania wiedzy. Kluczowe jest, aby nie zaburzać tego procesu ani go nie utrudniać, a mądry nauczyciel powinien tylko odpowiednio nim kierować. Może podawać inspirująca literaturę, podpowiadać w jakim kierunku podążać. Wskazać ogólny zarys rozwiązania naukowego problemu. Najważniejsze, aby wzbudzić w uczniu głód wiedzy i poczucie, że nie można spocząć na laurach. Proces uczenia się nigdy bowiem nie ustaje – cały czas musimy być otwarci na nową wiedzę. Świat nie stoi w miejscu i co dzień powstają nowe urządzenia lub są wydawane nowe przepisy- a my musimy temu wszystkiemu sprostać. Co więcej, z czasem to my stajemy się nauczycielami i mentorami- wskazując drogę naszym dzieciom.
Jest to ogromna odpowiedzialność- od nas bowiem zależy jak ukształtujemy młodego człowieka. Czy uda nam się pokazać mu świat, tak jak my go widzimy i przekazać nasze wartości- czy zrobi za nas to ktoś inny, niekoniecznie po naszej myśli.

Co się czyta