wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaCiążaPlanowanie ciążyMetoda in vitro - ostatnia deska ratunku

Metoda in vitro – ostatnia deska ratunku

Coraz więcej par mimo ogromnych chęci i możliwości finansowych, ma problemy z powiększeniem rodziny. Jeżeli starania o dziecko trwają ponad rok i są nieskuteczne, należy rozpocząć u obojga partnerów badania w kierunku niepłodności. Gdy występują obniżone parametry nasienia, problemy z owulacją, niedrożność jajowodów, endometrioza lub przyczyna problemów jest nieznana, konieczne może być zapłodnienie metodą in vitro.
Polega ono na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. Proces odbywa się w warunkach laboratoryjnych. Staranie się o dziecko metodą in vitro obejmuje siedem głównych etapów, z których każdy wymaga od pacjentów przestrzegania szczegółowych zaleceń.

Pierwsza wizyta ma za zadanie kwalifikację pary do zabiegu in vitro. Lekarz analizuje dokumentację medyczną oraz wykonuje lub zleca pozostałe niezbędne badania. Należą do nich USG, badanie krwi w kierunku poziomu hormonów oraz cytologia. Na kolejnej wizycie lekarz analizuje wyniki zleconych przez niego badań, a w razie potrzeby kieruje partnerów na dodatkowe testy. Należą do nich badania dotyczące obecności niektórych wirusów (HCV, HIV i inne) oraz w przypadku kobiet ogólna morfologia krwi i poziom pierwiastków (sodu i potasu).
Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie pacjentki do pobrania komórek jajowych. Polega na stymulacji hormonalnej, która ma zapewnić jak największą liczbę dojrzałych komórek. Konkretne leki są dobierane na podstawie wieku pacjentki, poziomu hormonów i wyniku badania USG. Proces przygotowania trwa od tygodnia do kilkunastu dni, następnie lekarz ustala dokładną datę pobrania komórek jajowych.
Punkcja wymaga spełnienia określonych warunków. Pacjentka musi być na czczo, dlatego pobranie komórek jajowych zazwyczaj odbywa się w godzinach porannych. Zabieg trwa jedynie kilkanaście minut, jednak wymaga od pacjentki pozostania na dwugodzinnej obserwacji w klinice leczenia niepłodności.

Oprócz pobrania komórek jajowych, należy oczywiście również pobrać nasienie od pacjenta. Aby jego jakość była jak najlepsza, zalecana jest abstynencja seksualna, na około cztery dni przed zabiegiem.
Kolejnym etapem jest wykonanie zapłodnienia in vitro. Sześć pobranych od pacjentki komórek jajowych, zostaje połączone z plemnikami, dzięki czemu powstają zarodki. Liczba tworzonych zarodków musi być większa, niż ilość planowana do zagnieżdżenia w macicy pacjentki, ponieważ tylko część z nich odpowiednio się rozwija.
Około trzeciej doby od zapłodnienia, jeden lub dwa prawidłowe zarodki są wprowadzane do jamy macicy, w celu ich zagnieżdżenia. Pozostałe zapłodnione komórki jajowe, o ile nie dostrzeżono żadnych błędów w ich rozwoju, są zamrażane w celu ewentualnego późniejszego wykorzystania. Pacjentka cały czas przyjmuje leki, które mają ułatwić zagnieżdżenie się zarodków.
Bardzo duże znaczenie ma także czas po transferze zarodków do macicy pacjentki. Zalecane jest unikanie stresu oraz pośpiechu, a także ograniczona aktywność fizyczna. Do czasu wykonania testu ciążowego, należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Powodzenie wykonywanego transferu, sprawdza się po około dwunastu dniach od jego przeprowadzenia. Leczenie niepłodności metodą in vitro wiąże się oczywiście z kosztami, które różnią się w zależności od konkretnej kliniki. Zazwyczaj wynoszą kilkanaście tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać o możliwości refundacji, do której otrzymania należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest bezwzględna przyczyna niepłodności, a pozostałe to nieskuteczne próby leczenia przez okres jednego roku oraz możliwość utraty płodności w wyniku innych chorób.
Na niepowodzenia ciążowe wpływ ma bardzo wiele czynników, dlatego warto korzystać z kompleksowej pomocy specjalistów z różnych dziedzin. Jednym z nich jest psycholog, który pomaga w przejściu przez trudny czas starania się o dziecko i pozwala lepiej radzić sobie ze stresem. Tak samo przydatna, może być wizyta u dietetyka, który fachowo przeanalizuje codzienny jadłospis i wskaże możliwości jego poprawy. Warto korzystać z pomocy dietetyka także po zajściu w ciążę, kiedy zapotrzebowanie na składniki odżywcze ulega znacznej zmianie.
Metoda in vitro jest dla wielu par jedyną możliwością posiadania dziecka. Jej skuteczność w Polsce wynosi około 30%, dlatego należy brać pod uwagę konieczność powtórzenia zabiegu. Najważniejszą kwestią jest wytrwałość oraz podporządkowanie swojego stylu życia staraniom o dziecko. Należy pamiętać, że zdrowa dieta i unikanie stresu u obojga partnerów, znacznie zwiększa szansę powodzenia oraz posiadania upragnionego potomka.

Co się czyta