środa, 17 kwietnia, 2024

Mała ojczyzna

Jak powszechnie wiadomo przedtem obowiązujący ustrój wraz ze własną ideologią przyczynił się do zaniku związku „małej ojczyzny” z całymi pokoleniami Polaków. Najmłodszym przedstawicielem tego pokolenia „bez korzeni” są wszyscy urodzeni w czasach stanu wojennego. Jednak skutki funkcjonowania siły niszczącej więzi, odczuwają również młodsi, na których wpływ wywierają ponadto telewizja, kolorowa prasa i mass media – sprawcy wyżej wspomnianego „chaosu kulturowego”.
Obecni gimnazjaliści to młodzież, która od samych podstaw żyje w świecie kultury masowej, jest oderwana od prywatnej przeszłości, na którą dodatkowo wydaje się być obojętną.
W większości ludzie tobie zatracili swoją tożsamość, żyjąc w natłoku pop kultury nastawionej konsumpcyjnie do świata. Mając taki wzorzec (jakim zdaje się być brak wzorca), młodzi ludzie odznaczają się postawą nastawioną na „mieć” przy jak najmniejszym wysiłku. Cele, jakie przed sobą stawiają, muszą być łatwe, całkiem szybkie i nie wymagające pracy do tego, ażeby je zdobyć. Trudno również zauważyć pomiędzy młodzieży posiadanie tradycyjnie pojmowanych autorytetów, gdyż te zdaje się kreować spośród gwiazd show biznesu (firmy, przedsiębiorstwa) telewizja i Internet.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta