środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaNaukaKursy językowe online

Kursy językowe online

Upowszechnienie dostępu do Internetu umożliwiło wprowadzenie nowych metod, form i środków nauczania na wszystkich poziomach edukacyjnych. Do profesjonalnych działań w sieci można dziś zaliczyć kursy i szkolenia online, tworzące internetowy system edukacji na odległość. Metoda ta polega na wykorzystaniu bogatej oferty materiałów edukacyjnych dostępnych w sieci w celu dostarczenia uczącym się wiedzy i umiejętności. Możliwości tej formy nauczania zostały zauważone nie tylko przez liczne placówki edukacyjne, ale także przez instytuty, urzędy, korporacje, firmy itp. W chwili obecnej nauczanie na odległość jest popularną formą przyswajania wiedzy i prowadzenia dyskursu edukacyjnego. Jest to również sprawdzona pomoc dydaktyczna w nauce języków obcych. Dzięki ogromnym możliwościom komunikacyjnym uczący się języka obcego mogą uczestniczyć w szkoleniach organizowanych na platformach edukacyjnych, dostępnych w rożnych zakątkach świata.
Proces uczenia i nauczania języka obcego na odległość odbywa się zazwyczaj na linii nadawca – odbiorca, oddaleni od siebie nawet w znacznej odległości, w czasie rzeczywistym lub odroczonym (komunikacja synchroniczna i asynchroniczna). Do nauki potrzebny jest przede wszystkim komputer z dostępem do Internetu oraz odpowiednie oprogramowanie. Na serwerach gromadzi się i przechowuje zasoby zapisane w różnych formatach i udostępnia się je kursantom na ekranach ich komputerów. Uczestnicy kursów na odległość mogą w momencie uczenia się usiąść wygodnie we własnych domach i rozpocząć proces nauki. Niekiedy materiały multimedialne uzupełniane są pomocami w formie tradycyjnej, drukowanej. Uczący się mają ponadto dostęp do kompleksu konsultacji z nauczycielem i innymi seminarzystami.
W opracowywaniu internetowego kursu języka obcego istotny jest przede wszystkim sposób jego organizacji oraz materiały edukacyjne. Przez sposób organizacji rozumie się założenia dotyczące rozpoczęcia szkolenia, jego przebiegu, wymagań i egzaminów końcowych. Materiały kursu powinny zapewnić kolejność treści oraz wybór alternatywnych sposobów pracy, czyli personalizację. Materiały edukacyjne powinny być przetwarzane i pobierane zgodnie z przepisami prawa autorskiego.

Co się czyta