sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNaukaJęzyki obce kluczem do sukcesu?

Języki obce kluczem do sukcesu?

W szkołach od dawna kładziony jest nacisk na edukację ogólną. Szkoły, zamiast postawić na odkrywanie, a następnie rozwijanie pasji dzieci i młodzieży, skupiają się na wbijaniu im do głowy rzeczy, z których znaczna większość okazuje się być dziecku zupełnie niepotrzebna. Szeroka wiedza z wielu dziedzin, mimo że pozornie brzmi zachęcająco, niestety na dłuższą metę nie przynosi w życiu żadnych wymiernych rezultatów.

Dużo większe korzyści dla młodych ludzi, przyniosłaby edukacja bardziej indywidualna, skupiona na konkretnej jednostce, a nie na całej grupie. Dzięki temu już od najmłodszych lat można by skuteczniej identyfikować talent, czy zainteresowania dziecka, a następnie skupić się na ich rozwijaniu. Przyniosłoby to korzyść zarówno dziecku, które chętniej uczyłoby się rzeczy dla siebie interesujących, jak i w przyszłości społeczeństwu, gdyż mielibyśmy lepiej wyedukowanych specjalistów w każdej dziedzinie.

Nie należy jednak całkowicie zmieniać obecnego systemu edukacji. Niektóre z jego elementów są jak najbardziej pozytywne. Chociażby coraz większy nacisk kładziony na języki obce, których nauka może otworzyć przed młodymi ludźmi zupełnie nowe możliwości. Dzisiejszy rynek pracy jest pod tym względem coraz bardziej wymagający, a pracodawcy wymagają od swoich potencjalnych pracowników znajomości często już nawet nie jednego, a dwóch języków obcych.

Jednak znając języki obce, nie jesteśmy skazani tylko na polski rynek pracy. W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych ludzi decyduje się na wyjazd za granicę, z nadzieją na lepsze życie. I mimo, że nie wszystkim się udaje, to na pewno perspektywy w takich krajach jak Anglia, Niemcy, Włochy, czy Francja, są bardziej obiecujące niż w Polsce.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta