sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaZdrowie i pielęgnacja maluszkaEdukacjaJaką rolę pełni edukacja w życiu dziecka?

Jaką rolę pełni edukacja w życiu dziecka?

Nie da się przecenić wartości edukacji. Większość uczniów nie lubi szkoły, gdyż instytucje edukacyjne nakładają na nich obowiązki, jednak później, jako dorośli, często przekonują się, iż nie da się przecenić wartości wykształcenia. Doskonale wiedzą o tym fakcie rodzice, którzy wymagają od dzieci dobrych ocen, oraz zachęcają je do większego wysiłku i do zbierania jak największej ilości wiedzy i doświadczeń.

Nauka procentuje w przyszłości, gdyż pozwala z jednej strony uzyskać lepszą pracę, rozwijać swoje umiejętności i poszerza możliwości, a z drugiej rozwija to, czego nie da się zmierzyć czy zapisać w CV – otwartość, samodzielność, zaradność. Tylko takie spojrzenie na szkołę i lekcje pozwoli dzieciom i nastolatkom zrozumieć, dlaczego edukacja jest obowiązkowa. Być może wręcz docenią to, że nauczyciel to osoba z większą wiedzą, ale również większym doświadczeniem, od którego warto się uczyć.

Niestety, nauczyciel to zawód niedoceniany – często nawet rodzice zapominają, iż nauczyciele oprócz przekazywania wiedzy odgrywają w życiu swoich uczniów jeszcze inną, niezwykle ważną rolę. Chodzi o funkcję wychowawcy, pedagoga, a często wręcz psychologa. Szkoła jest przecież placówką edukacyjno-wychowawczą, co oznacza, iż dziecko pobiera w niej nie tylko naukę, a więc wiedzę, ale uczy się równie ważnego współżycia społecznego, szeroko rozumianej kultury, a także przyswaja wartości. Z tego powodu warto, by rodzice dokonywali świadomego wyboru szkoły dla swojego dziecka, a później zwracali uwagę na to, co dzieje się w szkolnym życiu pociechy. Szkoła bowiem jest dla ucznia drugim domem, a dorośli powinni zrobić wszystko, by ten dom uczynić szczęśliwym.

Co się czyta