Są ludzie, którzy do późnych lat życia mają umysły otwarte na zdobywanie nowych informacji i sprawności. Czytają książki, oglądają programy kulturalne, publicystyczne przyrodnicze w tv, rozwiązują krzyżówki.
Dla nich właśnie powstały tzw, Uniwersytety Trzeciego Wieku.
Są to cykle wykładów z różnych dziedzin. Wiedza zdobywana przez seniorów poszerza ich zasób informacji o różnych zjawiskach zachodzących w świecie przyrody, nauki, techniki. Wykłady nie tylko są formą uzupełnienia edukacji, ale też wypełniają emerytom czas wolny od obowiązków zawodowych i rodzinnych.
Edukacja osób w podeszłym wieku obejmuje też umiejętność korzystania z komputera i Internetu. Oczywiście język programowania nie będzie dla nich dostępny, ale mogą używać poczty e-mail i serfować po Internecie w poszukiwaniu newsów i ciekawostek. Takie zajęcia oferują Kluby Seniorów, znajdujące się w prawie każdej dzielnicy większych miast. Uczestnicy tego typu programów mogą też uczyć się języków obcych, tańca towarzyskiego, malowania, śpiewają w chórze lub korzystają z ćwiczeń rehabilitacyjnych. Organizowane są też dla nich wycieczki krajoznawcze i wczasy wypoczynkowe. Jeśli są to wyjazdy zagraniczne przydaje się, poznany chociaż w podstawowym stopniu język kraju docelowego.
Wszystko to ma na celu utrzymanie do późnego wieku dobrej kondycji fizycznej i umysłowej. Edukacja seniorów sprzyja lepszemu ich rozumieniu przemian współczesnego świata, zdobyta wiedza pozwala na znalezienie wspólnego języka z młodym pokoleniem.
Minęły więc już czasy, kiedy pójście na emeryturę było przykrym wydarzeniem w życiu osoby czynnej zawodowo. Teraz można znaleźć wspaniałe sposoby aby spędzać swój wolny czas przyjemnie i pożytecznie.