niedziela, 23 czerwca, 2024

Edukacja

Głównym wyznacznikiem sukcesu współczesnego człowieka jest jego kariera. To właśnie przez ten element spoglądamy na daną osobę, oceniamy ją, dokonujemy wyborów i szacunków. Czy jednak to sukces zawodowy jest najważniejszym, decydującym czynnikiem?

Bez wątpienia jest to wskaźnik ambicji i pewnych cech osobowości danego człowieka. W parze z karierą idzie wiedza, inteligencja, zaradność – wszelkie te cechy wydają nam się niezwykle pozytywne, przyciągające, wręcz atrakcyjne. Stąd brać się może też powodzenie w życiu prywatnym – zarówno miłosnym jak i erotycznym.

Jednakże sukces, kariera – to nie tylko inteligencja i odpowiednie cechy. także wiedza zbudowana na solidnej edukacji może pomóc nam w drodze na szczyt. Nie osiągnie za nas wyżyn społecznej drabiny, lecz kto wie – może okaże się przepustką w te miejsce?

Edukacja, tak często niedoceniana w wieku młodzieńczym, jest dźwignią ułatwiającą dostanie się w wymarzone miejsca oraz łomem otwierającym niejedne, zaryglowane dla innych drzwi. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby przekazać młodszym pokoleniom jak największą dawkę swoich doświadczeń i przeżyć, aby mogły one czerpać z naszych błędów i potyczek. Czymże innym jest właśnie nauka, jeżeli nie analizą błędów i sukcesów innych ludzi oraz nas samych?

Pozwólmy więc innym analizować i przyswajać nasze porażki i niepowodzenia, co więcej – zachęcajmy ich do tego! Wedle starego porzekadła, ludzie uczą się na błędach – lecz tylko głupcy na swoich. Sprawmy, by nasze dzieci nie mogły określić się mianem głupców – zapewnijmy im odpowiednią edukację, ułatwiając drogę na upragniony szczyt.

Co się czyta