Ciąża to wspaniały okres da przyszłej mamy, jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby wystrzegać się pewnych aktywności w czasie ciąży. Czego lepiej unikać a na co możemy sobie śmiało pozwolić?
Zapinanie pasów?
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego kobieta z widocznym brzuszkiem nie musi zapinać pasów. Mimo tego zezwolenia warto jednak to robić, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku. Pasy należy regulować do wzrostu pasażerki. Dolny pas powinien znajdować się pod brzuchem.
Odżywianie?
Oto kilka mitów związanych z odżywianiem. Jednym z nich jest wywoływanie przez rumianek przedwczesnego porodu. Nie jest to prawdą, rumianek jest zalecany, działa on antyseptycznie i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Możemy pić go nawet kilka razy w tygodniu. Kobieta w ciąży powinna także każdego dnia zażywać witaminy, podczas ciąży zwiększa się bowiem zapotrzebowanie na nie. Zaleca się także przyjmowanie kwasu foliowego, który zapobiega powstawaniu wad wrodzonych. Pamiętajmy o tym, by odżywiać się zdrowo, jeść dużo warzyw i owoców, pić wodę oraz spożywać nabiał dla prawidłowego rozwoju kości dziecka.
Uroda?
Istnieje wiele mitów na temat tego czego nie powinniśmy robić podczas ciąży, jeśli o urodę chodzi. Jednym z nich jest używanie kremów brązujących, które mogą wpłynąć na karnację dziecka. Nie jest to w żadnym przypadku prawdą. Uważajmy jednak na to, by użyty przez nas balsam nie uczulił nas. Dlatego w pierwszej kolejności warto zawsze wypróbować go na skrawku skóry. Co z gorącymi kąpielami? Te są odradzane. Kąpmy się w ciepłej wodzie, gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne co może doprowadzić do krwawienia i odklejenia się łożyska. Długie kąpiele mogą tez sprawić, że zasłabniemy, dlatego warto nie zamykać drzwi Podobny efekt może mieć również długotrwałe przesiadywanie na słońcu, które prowadzić może do odwodnienia. Nie zapomnijmy też użyć odpowiedniego kremu z filtrem i spacerować w półcieniu. Inną kwestią jest opalanie w solarium. Do dzisiaj nie ma jednoznacznej opinii w sprawie tego, czy opalanie w solarium jest bezpieczne. Wpływa ono na wzrost ciśnienia krwi, może wywołać zawroty głowy oraz pigmentacje albo przyczynić się do powstawania rozstępów.
Panuje mit o tym, że farbowanie włosów w czasie ciąży jest zakazane. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że farbowanie w jakikolwiek sposób wpływa na płód. Mimo to warto zaopatrzyć się w farbę o niskiej zawartości amoniaku i farbować włosy w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Śmiało stosować możemy także płyny do higieny intymnej, ponieważ w okresie ciąży jest się szczególnie podatnym na stany zapalne pochwy.
Co jest zakazane?
Dźwiganie, to coś czego z całą pewnością powinniśmy unikać, nadmierny wysiłek jest niebezpieczny dla matki i dla maleństwa. Powoduje bóle pleców i stawów, złe samopoczucie, krwawienie, bóle narządów a nawet poronienie. Zakazane jest również picie alkoholu, które może spowodować nieodwracalne uszkodzenie płodu. Grozi ono również tym, że dziecko urodzi się z syndromem FAS. Picie alkoholu zwiększa także szanse poronienia i przedwczesnego porodu oraz pojawienia się wad serca.
Co zalecane?
Ciąża to szczególny czas, wiąże się on z pewnymi ograniczeniami, ale też i przywilejami. Pamiętajmy o tym, by o siebie dbać. Nie denerwuj się, dużo odpoczywaj i ruszaj się. Rozsądna ilość ruchu korzystnie wpłynie na nas i nasze dziecko. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jakie ćwiczenia możemy wykonywać warto skontaktować się z lekarzem. Regularne wizyty u lekarza są w ogóle zalecane. Warto także pomyśleć o zaszczepieniu się przeciwko grypie, można tego dokonać od drugiego trymestru ciąży. Nie wzbraniajmy się też przeciwko pływaniu, doskonale wpływa ono na kondycję, mięśnie oraz kręgosłup.