piątek, 13 grudnia, 2024
Strona głównaCiążaW ciąży u dentysty?

W ciąży u dentysty?

Przyszła mama powinna dbać o swoje zdrowie, dokonując regularnych badań i odwiedzin u specjalistów. Krąży jednak wiele informacji, które wskazują na niebezpieczeństwo związane na przykład z zabiegami dentystycznymi. Czy są one prawdziwe?

To prawda, że w pierwszym trymestrze ciąży nie należy wykonywać żadnych zabiegów czy stosować znieczulenia, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na ciążę. Pierwsze trzy miesiące ciąży to okres kształtowania się dziecka, wskazane zabiegi mogą zaburzać ten proces. Próchnica niekorzystnie wpływa też na dziecko, bo powoduje stan zapalny w organizmie. Bakterie, które wywołują próchnicę przedostają się do krwiobiegu i mogą dotrzeć do płodu oraz uszkodzić go. Najlepiej byłoby regularnie dbać o zdrowie zębów przed zajściem w ciążę, nie zawsze jest to jednak możliwe.

Leczenie zębów w ciąży jest zalecane właśnie w przypadku wystąpienia próchnicy. Do wszelkich zabiegów dentystycznych podchodźmy z ostrożnością w czasie pierwszych miesiąców ciąży. Zawsze należy poinformować stomatologa, że jesteśmy w ciąży albo że przyjmujemy leki. Pozwoli mu to dobrać odpowiedni sposób leczenia. Powinniśmy też regularnie dbać o higienę jamy ustnej, regularnie usuwając kamień.

Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy korzystali też ze znieczulenia. Lekarz zastosuje specjalny lek, pozbawiony noradrenaliny oraz adrenaliny. Znieczulenie takie jest skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla dziecka. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie RTG zębów to lepiej nie w pierwszych miesiącach ciąży. Warto pamiętać, że naświetlana będzie tylko żuchwa, a reszta ciała przykryta zostanie specjalnym fartuchem. Badanie to nie wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia wad. Jeśli to konieczne to warto je wykonać, niekiedy jest bowiem niezbędne do ustalenia przyczyny bólu zęba i wybraniu dobrego sposobu leczenia. Pamiętajmy też, by dbać o właściwą dietę, aby nasze dziecko miało niezbędne składniki odżywcze. Dzięki czemu przyczynimy się również do polepszenia stanu naszych zębów. Warto wziąć jednak pod uwagę, że niektóre ciążowe dolegliwości mogą wpłynąć na pogorszenie stanu jamy ustnej. Częste wymioty mogą np. powodować niszczenie szkliwa, przez kwas żołądkowy. Podjadanie w nocy bez mycia zębów z kolei może niekorzystnie wpłynąć na stan naszych zębów.

Co się czyta