My Blog

Facebook comments–twoje komentki są już widoczne w Googlu

facebook

Facebook comments to prosta wtyczka zaprojektowana przez naszych kumpli z Palo Alto, która pozwala na komentowanie wpisów i artykułów na różnych stronach za pomocą naszego fejsowego profilu. Używa jej kilka znanych serwisów – m.in. TechCrunch i micromarketing.

Jeśli ktoś skomentuje wpis przez tę wtyczkę, jego uwaga, razem z linkiem do materiału, którego dotyczy pojawia się na jego tablicy (i timelinie i tickerze) i w ten sposób wzbudza zainteresowanie jego znajomych. Fajna rzecz dla właścicieli serwisu, bo zapewnia większy zasięg dla ich postów bez dodatkowego wysiłku z ich strony.

Do niedawna komentarze zostawione na zewnętrznych serwisach były, podobnie jak cała nasza działalność na samym facebooku, zupełnie niewidoczne dla wyszukiwarek. I właśnie się to zmieniło – Google zaczęło przeszukiwać i indeksować komentarze wrzucane przez wtyczkę facebook comments.

Czyli mój własny komentarz do wpisu, który na naszej stronie wygląda tak:

 

facebook comments

 

w Googlu pojawia się tak:

 

facebook comments w google

 

Ma to kilka konsekwencji:

– nasze słowa są teraz naprawdę łatwe do znalezienia i widoczne – umiarkowanie i takt w wygłaszaniu opinii w sieci będą chyba jeszcze ważniejsze niż do tej pory, jeśli chcemy uniknąć kłopotów

– biorąc pod uwagę fakt, że każdy wydawca może być według polskiego prawa odpowiedzialny za treści, jakie są publikowane także w komentarzach do jego postów – moderacja tych komentarzy będzie jeszcze bardziej istotna w przypadku serwisów, które facebook comments do tej pory chronił przez występowaniem w wyszukiwarkach

– za to dobrą wiadomością jest, że wybór komentarzy facebookowych już nie będzie wpływać negatywnie na pozycjonowanie twojej strony, jak to było do tej pory.

Podsumowując – uważajcie na słowa, Gugiel naprawdę widzi już prawie wszystko…

klu

fot. owenbrown, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

,

Ola KluzekFacebook comments–twoje komentki są już widoczne w Googlu

Related Posts